Rola oświetlenia w życiu człowieka jest trudna do przecenienia. Od wieków światło umożliwia ludziom przemieszczanie się po zapadnięciu zmroku, chroniąc tym samym przed groźnymi w skutkach upadkami i stłuczeniami. W aranżacjach wnętrz oraz przestrzeni zewnętrznej wykorzystywane jest również jako element dekoracyjny. Warto pamiętać o jego jeszcze jednej funkcji. Odpowiednio dobrane oświetlenie może zbudować klimatyczną atmosferę, odpowiednią do wieczornego relaksu w gronie przyjaciół albo w towarzystwie bliskiej osoby.
Współcześnie oświetlenie stwarza w aranżacjach wiele możliwości. Może dekorować przestrzeń zarówno za sprawą emitowanego światła, jak i odpowiednio dobranych opraw. Pozwala na tworzenie świetlnych scen, a nawet wpływa na nastrój i zdolność koncentracji u użytkowników, co ma istotne znaczenie w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy albo nauki. W przypadku przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku warto zadbać o światło, które będzie sprzyjać relaksowi. W tym przypadku ważna jest jego barwa oraz natężenie.
Klimatyczny nastrój a rodzaj światła
Człowiek wykazuje aktywność dzienną, a najkorzystniejsze jest dla niego światło słoneczne. W okresie, kiedy jest go zbyt mało (sezon jesienno-zimowy) należy zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne. W wielu przypadkach najkorzystniejsze będzie oświetlenie, które możliwie najlepiej imituje światło naturalne. Będzie to światło o temperaturze barwowej 5000 – 6500 K, czyli takie, z jakim mamy do czynienia w słoneczny dzień. Takie światło poprawia nam nastrój i świetnie motywuje do pracy.
Jednak kiedy użytkownikom zależy na stworzeniu romantycznego nastroju albo klimatu odpowiedniego do relaksu, warto zdecydować się na inne oświetlenie. Wtedy zdecydowanie lepiej sprawdzi się światło o barwie 3000 – 4200 K, które odpowiada temperaturze barwowej wschodzącego i zachodzącego słońca. Bardzo ważne jest również natężenie świata. Rozproszone, ale stonowane i dające poczucie intymności światło stworzy przyjemną atmosferę i pozwala się zrelaksować. Garść użytecznych porad na temat doboru odpowiedniego oświetlenia możesz znaleźć na stronie projektydompasja.com.pl.
Przestrzeń dopasowana do aktualnych potrzeb
W przypadku pomieszczeń wielofunkcyjnych w budowaniu klimatycznego nastroju pomagają ściemniacze światła. Ich zaletą jest możliwość regulacji jego natężenia, co pozwala dopasować je do bieżących potrzeb użytkowników. Taką możliwość dają niektóre lampy smart od https://azzardo.com.pl. Ich zaletą jest też ogromna różnorodność form, co umożliwia wybór lampy, która świetnie wpisze się w stylistykę aranżowanego wnętrza, a także możliwość sterowania za pomocą aplikacji w smartfonie, co nabiera ogromnego znaczenia w przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku.
Klimatyczny nastrój we wnętrzu i na tarasie
Budowanie atmosfery przyjemnej do wypoczynku może mieć miejsce w takich wnętrzach jak sypialnia albo salon. Bardzo często nastrojowego światła używa się również na tarasie. W tej roli świetnie sprawdzają się różne oprawy oświetleniowe, zarówno lampy wiszące, jak i kinkiety, czy lampy stojące. Bardzo często zastosowanie znajdują też sznurki LED albo cotton balls. Warto zwrócić uwagę, że znaczenie ma nie tylko barwa i natężenie światła, ale także sposób, w jaki jest emitowane. Świetnie sprawdzi się światło rozproszone o ciepłej barwie, które delikatnie i równomiernie oświetli całą przestrzeń.
Rola oświetlenia w budowaniu klimatycznego nastroju jest niezaprzeczalna, a wybór odpowiedniej oprawy niezwykle istotny. Szeroki asortyment opraw oświetleniowych, z jakim mamy współcześnie do czynienia, bardzo ułatwia pracę przy projektowaniu takiej przestrzeni.