Z roku na rok coraz bardziej przekonujemy się do inwestycji jaką jest klimatyzacja w domu. Chcąc w naszych wnętrzach utrzymać optymalne warunki zarówno jeśli chodzi o temperaturę jak i o wilgotność to możemy być pewni, że będą to dobrze wydane pieniądze.
Dzięki niej możemy skutecznie poprawić jakość powietrza w naszych czterech ścianach. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy zadbamy o właściwy montaż i odpowiednie korzystanie. Biorąc pod uwagę, że może to dobrze wpłynąć na nasze zdrowie warto wiedzieć jakich błędów należy uniknąć podczas jej użytkowania. Zapoznaj się z nimi i staraj się ich nie powielać, by zadbać o dobre samopoczucie swoje i swoich domowników.
- Nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury.
To bezsprzecznie najczęstszy błąd, który jest popełniany przez posiadaczy klimatyzacji. Idealnie pokazują to upalne letnie dni, kiedy na zewnątrz temperatura wynosi coraz częściej ponad 30 stopni Celsjusza. W takim przypadku uważamy, że najlepiej będzie ustawić klimatyzację na 17-18 stopni Celsjusza. To duży błąd! Taka temperatura jest za niska i może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Istnieje bardzo prosta zasada, którą powinniśmy się kierować podczas ustawiania temperatury – różnica nie powinna być większa niżeli 5 stopni Celsjusza pomiędzy powietrzem z zewnątrz, a tym, które panuje w naszych wnętrzach. Zatem na podstawie naszego przykładu najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie klimatyzacji na ok. 25 stopni Celsjusza. - Nie używaj klimatyzacji przy otwartych oknach/drzwiach.
Klimatyzacja działa tylko wtedy skutecznie, kiedy będziemy z niej prawidłowo korzystać. Dlatego należy wiedzieć, że podstawą do tego jest zamknięcie okien czy też drzwi w pomieszczeniach, kiedy jest włączona. W innym przypadku urządzenie będzie korzystało z najwyższego poboru mocy. Automatycznie będzie niejako skazane na nieustającą pracę poprzez docierające cały czas gorące powietrze z zewnątrz. - Nie zmieniaj co chwile ustawień klimatyzacji.
Starajmy się nie działać zbyt pochopnie w kwestii ustawień. Skoro wiemy już jaką temperaturę należy ustawić w domu znając dane z zewnątrz zróbmy to raz i dajmy działać urządzeniu. Najlepiej, gdy takie zadania powierzymy jednemu z domowników. Dzięki temu unikniemy zawieszeniu, a co za tym idzie – zresetowaniu całego urządzenia. - Dokładnie przemyśl miejsce montażu klimatyzacji.
Decydując się na klimatyzację warto od razu pomyśleć, gdzie moglibyśmy ją zamontować w naszym domu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Nie wybierajmy miejsc, gdzie docelowe powietrze będzie nieustannie owiewało naszą głowę czy szyję. Być może w upalne dni o tym marzymy, ale na dłuższą metę może to u nas spowodować przeziębienie i obniżony komfort przebywania w danym miejscu. Starajmy się brać pod uwagę takie obszary, gdzie wydmuchiwane bezpośrednio zimne powietrze nie będzie „atakowało” ludzi. Zatem należy wykluczyć strefę nad łóżkiem czy kanapą w salonie. Mało odpowiednim miejscem będzie też klimatyzator skierowany na biuro czy stół w jadalni. - Nie rezygnuj z serwisowania klimatyzacji.
Dla niektórych klimatyzacja może wydawać się tak dużym wydatkiem, że rezygnują oni całkowicie z jej serwisowania. Niestety takie zachowanie nie spowoduje, że zaoszczędzimy. Wręcz przeciwnie. Jeśli nie będziemy serwisować na czas klimatyzatora musimy być świadomi tego, że będzie się on częściej psuł. Zwróćmy uwagę, że w takim przypadku jest on bardzo zanieczyszczony, a to niekorzystnie wpływa na zdrowie osób, które przebywają w takim pomieszczeniu. Dlatego też co pewien czas należy zdecydować się na czynności serwisowe. Optymalnie będzie to dwa razy w roku. Mogą to być stałe terminy, a najlepiej gdyby przypadały na początek i koniec sezonu letniego.
PODSUMOWANIE
Klimatyzacja ma swoje mocne jak i słabe strony. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się o niej możliwie jak najwięcej, by już na starcie uniknąć wielu błędów. Dzięki temu, że prawidłowo będziemy z niej korzystać zauważymy, że ma ona więcej zalet niżeli wad. Z kolei w czasie aktywnego użytkowania nie zapominajmy o regularnym serwisowaniu klimatyzacji, która ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie.