Jaką baterię umywalkową wybrać do łazienki?

0
2144

Przed Tobą remont łazienki i poważne decyzje. Musisz określić, jaki sprzęt jest Ci potrzebny, a następnie dobrać do niego armaturę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by kupić najlepszą baterię łazienkową do umywalki.

Wybór baterii do umywalki jest pozornie łatwy. Ważne, by ładnie wyglądała, bezproblemowo się odkręcała i dawała odpowiedni strumień wody. A jednak, to nie wszystko. Z uwagi na liczne rodzaje baterii można wybrać model pasujący do umywalki doskonale, średnio lub niepasujący wcale. Warto dobrze zastanowić się przed pójściem do sklepu, zwłaszcza że ta niepozorna bateria umywalkowa jest zakupem na lata.

Rodzaje baterii łazienkowych – kryterium sposobu montażu

Ze względu na sposób montażu wyróżnia się dwa główne rodzaje baterii:

1. Stojące, inaczej sztorcowe. Są najpopularniejsze i najchętniej wybierane. W sklepach znajduje się najwięcej modeli. Montuje się je w przygotowanym przez producenta umywalki otworze w misie.

2. Naścienne, inaczej ścienne natynkowe. Częściej niż w umywalkach łazienkowych spotyka się je w wannach oraz zlewozmywakach kuchennych. Podłącza się ją bezpośrednio do instalacji wodnej. Wymaga pozostawienia w ścianie dwóch otworów i zakupienia dłuższej wylewki – na tyle długiej, by woda lała się do misy, a nie na jej brzeg.

Ponadto istnieją podrodzaje wymienionych wyżej baterii:

1a. Stojąca, umieszczona na blacie szafki. Z uwagi na niebezpośredni dostęp do misy musi być dłuższa i posiadać odpowiednią długą wylewkę. Nadaje łazience elegancji i kojarzy się z ekskluzywnym salonem SPA. W prywatnych domach spotyka się ją rzadko.

2a. Naścienna podtynkowa. W przeciwieństwie do klasycznej baterii natynkowej spora jej część – głowica – znajduje się w ścianie, z której wystają jedynie wylewka i pokrętło.

Rodzaje baterii łazienkowych – kryterium liczby uchwytów

Tu także wyróżnia się dwa główne rodzaje baterii do umywalek:

1. Jednouchwytowe. Jak wskazuje nazwa, na głowicy baterii pojawia się tylko jeden uchwyt. Reguluje się nim zarówno wielkość strumienia, jak i temperaturę wody. Jest to model ekonomiczny, z racji iż pozwala na mniejsze zużycie wody.

2. Dwuuchwytowe. Starszy i coraz rzadziej spotykany model baterii łazienkowych. Niezastąpiony w aranżacjach retro. Do regulacji wielkości strumienia służą dwa pokrętła – jedno odpowiada za wodę ciepłą, drugie za zimną. Ustawienie pośredniej temperatury wymaga manewrowania oboma.

I – jak poprzednio – są również warianty dodatkowe:

1. Bateria samozamykająca. Często spotykana w budynkach użytku publicznego, np. centrach handlowych i kinach. Do jej uruchomienia wymagana jest ingerencja człowieka, jednak po krótkim czasie woda przestaje lecieć sama. Wyklucza to konieczność dotykania umytymi już rękami armatury, którą wcześniej dotykało mnóstwo innych osób.

2. Bateria elektroniczna. Zmodernizowana wersja baterii samozamykającej. Nie tylko umożliwia zakończenie mycia rąk bez dotykania baterii, ale również uruchamia wodę samoistnie, dzięki czujnikowi ruchu. Wszystko, co człowiek musi zrobić, to podsunąć ręce, a następnie je zabrać.

3. Bateria z joystickiem zamiast rączki. Działa na tej samej zasadzie, co bateria jednouchwytowa, jednak jej wygląd jest nowocześniejszy i oryginalny. Ponadto joystick jest dużo wrażliwszy od tradycyjnego uchwytu, przez co nie potrzeba wiele siły, by uruchomić strumień.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here