Choć gusta są różne i podobno się o nich nie dyskutuje, warto jednak przełamać owo tabu i porozmawiać chwilę o urządzaniu wnętrz. Nie jest to sprawa prosta, a że urządzanie wnętrz często poprzedzone jest remontem, może okazać się, że zmęczeni pracami budowlanymi, nie będziemy mieli sił ni ochoty na przyłożenie się do tego procesu. A szkoda! Od tego jak mieszkanie urządzimy w dużej mierze zależeć będzie nasze codzienne życie i samopoczucie.
Przestrzeń, w której na co dzień przebywamy ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy. Może nas pobudzać do działania, ale może też uspokajać, przede wszystkim jednak we własnym domu – nawet jeśli miałaby to być nieduża kawalerka na przedmieściach – powinniśmy czuć się swobodnie i bezpiecznie. Pożądany poziom swojskości osiągnąć możemy właśnie poprzez samodzielne i świadome urządzenie swojego mieszkania: dobranie kolorów farb, mebli, zasłon.
Urządzanie mieszkania – jak to ugryżć?
Tak, tak, urządzanie mieszkania to nie tylko zakup mebli w jakimś sieciowym sklepie meblowym. Przecież na wystrój wnętrz składają się, poza meblami, zarówno elementy konstrukcyjno-wykończeniowe, jak i dodatki. Na to, jak urządzimy mieszkanie bez wątpienia wpłynie jego kształt, rozkład pomieszczeń czy nasłonecznienie. Ze względu na nie i oczywiście nasze preferencje wybierzemy odpowiednie pokrycie podłóg i ścian. Klasyczny parkiet i farba chyba nigdy nie stracą na aktualności, jednak nieco staroświecka, acz niezwykle elegancka boazeria może być dobrym wyborem do przestronnego salonu. A kuchnie i łazienki to królestwo płytek i kafelków, z których można układać naprawdę fantazyjne wzory.
Przechodząc do mebli warto wrócić do samego pytania o stylowe urządzanie mieszkania. Otóż już sama jego konstrukcja sugeruje co nieco na temat odpowiedzi: należy urządzać mieszkanie w konkretnym stylu. Nawet jeśli nie jesteśmy ekspertami od architektury wnętrz ani nie znamy nazw różnych kierunków w designie czy sztuce, mamy jakieś preferencje i upodobania. Zaczynając od nazwania kilku rzeczy, które nam się podobają i kilku, których wolelibyśmy uniknąć, poprzez rozmowę z architektem wnętrz możemy ustalić, jaki styl będzie dla nas najlepszy. Kluczowe jest, by wszystkie meble do siebie pasowały: albo robimy wszystko retro czy vintage, albo nowocześnie i industrialnie. Nie ma co mieszać – tylko spójność zapewni odpowiednią estetykę.
Dodatki i akcesoria
Dodatki powinny naturalnie, acz nienachalnie uzupełniać wnętrze. Rośliny to zawsze dobry strzał, jednak ich ilość i rodzaj zależeć powinny od wnętrza, jego rodzaju, rozmiaru, ale także naszych umiejętność pielęgnacji roślin. Usychające kwiatki nigdy nie wyglądają dobrze. Znaczna część dodatków to tkaniny: firany, zasłony, dywany, obrusy, serwety, poszewki na poduszki i narzuty na fotele i kanapy. Do listy można dorzucić jeszcze makaty i dywany ozdobne, które wiesza się na ścianach. Choć kojarzyć się mogą z zapachem naftaliny i wizytami u prababci, to w hurtowniach tkanin znaleźć można nowoczesne, designerskie wzory, które dają możliwość wykorzystania takiego niespotykanego elementu w swoim mieszkaniu.