Grzejniki aluminiowe – czas poznać ich zalety

0
483

Zasada budowy grzejnika jest bardzo prosta. To szczelny element, który wypełniony jest płynem roboczym przyjmującym i oddającym ciepło. Czynnikiem tym jest najczęściej woda lub olej. Na rynku występują najczęściej dwa rodzaje grzejników: stalowe i aluminiowe. W poniższym artykule spróbujemy się skupić na tych ostatnich.

Czym jest grzejnik z aluminium?

Grzejnik aluminiowy to po prostu wymiennik ciepła, którego zadanie polega na absorpcji energii z instalacji grzewczej i doprowadzenie jej do otoczenia. Jak sama nazwa wskazuje, jest on wykonany z aluminium. A to oznacza, że zyskuje on określone właściwości, których nie posiadają grzejniki stalowe.

Zanim do nich przejdziemy, zwróćmy uwagę na ich konstrukcję. Grzejniki aluminiowe składają się najczęściej z:

  • króćca dopływowego,
  • króćca odpływowego,
  • zaworu odpowietrzającego,
  • żeberek (których liczba jest zależna od modelu),
  • obudowy, która nadaje całości estetyki.

Grzejnik aluminiowy – najważniejsze właściwości

Grzejniki aluminiowe są znacznie lżejsze od swych stalowych odpowiedników. Oznacza to, że ich montaż jest zdecydowanie łatwiejszy niż w przypadku instalacji alternatywnych konstrukcji. Obniżenie masy grzejnika przekłada się na mniejsze wymogi dotyczące sposobu zamocowania układu, a także integralności podłoża (w tym przypadku ściany).

To jednak nie wszystko. Grzejniki Diamond charakteryzują się też eleganckim wyglądem, dużą wytrzymałością mechaniczną, a także odpornością na korozję. Dzięki temu sprawdzą się one w roli eleganckiej dekoracji, która będzie się pięknie prezentować przez długie lata.

Jaki rodzaj grzejnika aluminiowego wybrać?

Na rynku można znaleźć grzejniki aluminiowe w wielu różnych wariantach. Przykładem są modele z dolnym zasilaniem, które sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy ukryć część instalacji doprowadzającej i odprowadzającej ciepłą wodę. Wybierając właściwy grzejnik, warto też zwrócić uwagę na:

  • maksymalną temperaturę wewnątrz układu, która najczęściej oscyluje w granicach 120 stopni Celsjusza,
  • maksymalne ciśnienie panujące wewnątrz, które dla standardowych grzejników aluminiowych wynosi około 20 MPa,
  • liczbę żeberek, a także sposób rozmieszczenia kanałów wlotowych lub wylotowych itd.

Warto też zaznajomić się z wydajności cieplnej jednego żeberka, która jest określona w watach. Wybierając grzejniki Diamond mają Państwo pewność, że ich efektywność energetyczna jest bardzo duża, co wynika z szybkiego nagrzewania się aluminium.

Reasumując, grzejnik aluminiowy to ciekawa alternatywa dla konstrukcji stalowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here