Jeśli chcemy dokonać zakupu działki w górach, to po pierwsze przejrzyjmy wszystkie oferty dostępne w internecie. W górach są oczywiście piękne widoki, więc niektóre działki są oczywiście droższe. Trzeba więc uważać na to, żeby nie przepłacić. Bo niektórzy mogą chcieć nas naciągnąć. Należy więc szukać okazji. Aby nie dać się niepotrzebnie nabrać.
Na co zwracać uwagę?
Okazuje się, że jeśli znajdziemy odpowiednią okazję, to działka w górach wcale nie musi być droga. Otóż, oczywiście gotowe domy mają już swoje wysokie ceny, ale same działki niekoniecznie. Budowa domu też może być tańsza lub droższa. Podstawowa zasada jest taka – im bardziej jest strome zbocze na którym chcemy postawić dom, tym budowa będzie nas niestety kosztowała więcej, chociaż bardzo wiele zależy także od rodzaju samego gruntu. Jeśli bowiem chcemy zminimalizować ryzyko związane z na przykład obsuwaniem się ziemi. Jeśli na przykład wybierzemy działkę na łagodnym zboczu, wtedy zwykle wystarczy, że budowlańcy przeprowadzą zwyczajne niwelowanie terenu i po prostu postawią budynek na płaskiej powierzchni.
Może być jednak gorzej, gdy kąt nachylenia jest dużo większy. W tego rodzaju sytuacjach wykonuje się jeszcze dodatkowe prace, według projektu, który jest dostosowany do warunków podłoża, a także potrzebujemy jeszcze dodatkowo ekspertyz geologicznych, które ustalą na ile zbocze jest stateczne i czy istnieje ewentualne ryzyko osunięcia się ziemi. Wynikać to może między innymi z jakości gleby, a także obserwacji różnych drzew rosnących na działce. W przypadku dużej stromości zbocza zakłada się, że dla poszczególnych gleb piaszczystych nie powinno ono przekraczać 27 stopni.
Ekspertyza
Specjalna ekspertyza geologiczna ma na celu ustalenie, w którym miejscu dochodzi do dużego poślizgu dwóch różnych części zbocza względem siebie. Takie prace zabezpieczające muszą być wykonywane na stromym gruncie, a także wiążą się zazwyczaj z koniecznością dużego drenażu terenu i odprowadzenia wody, tak aby nie gromadziła się ona w wykopie na fundamenty. Same takie fundamenty wykonuje się w sposób schodkowy. Ponadto, dodatkowe zabezpieczenia to zazwyczaj odwadnianie terenu, czy też uszczelnianie skał albo podparcie stoku nasypem ziemnym lub budowa murów opornych bądź wbijanie pali wzmacniających. Dzięki przeprowadzeniu takiej ekspertyzy można spokojnie dowiedzieć się czy warto stawiać w danym miejscu jakikolwiek obiekt budowlany.