Posiadanie własnego kominka w domu niesie za sobą wiele korzyści – nie tylko daje nam on ciepło, ale również tworzy niepowtarzalny i przytulny klimat. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na jego montaż we własnym domu lub mieszkaniu i właśnie dla takich osób powstało idealne rozwiązanie – biokominek.
Czym jest biokominek?
Jest to rodzaj kominka, w którym biopaliwo zastępuje paliwo tradycyjne, drewno lub brykiet. Posiada ono postać płynną lub żelową, biokominek jest niewielkich rozmiarów, nie musimy podłączać go do komina, nie wydziela także szkodliwych substancji, które mogłyby powodować szkody na naszym zdrowiu.
Kolejną zaletą jest to, że nie musimy co pewien czas zajmować się usuwaniem popiołu, ponieważ biokominek go nie wytwarza. Co więcej, urządzenie to możemy ustawić lub zamontować w dowolnym miejscu w naszym domu.
Jak się ogrzać przy biokominku?
Musimy wiedzieć, że biokominek nie powinien stanowić głównego źródła ciepła. Stanowi on głównie funkcję dekoracyjną, choć bez problemu ogrzeje całe pomieszczenie, w którym się znajduje, ponieważ ogień, który się w nim pali emituje ciepło do otoczenia.
Urządzenia te mają średnio 3kW mocy grzewczej, a biopaliwo jest wysokokaloryczne. Ogień w biokominku może palić się od 2 do 9 godzin w zależności od wielkości płomienia oraz pojemności zbiornika.
Czym jest biopaliwo do kominka ekologicznego?
Jest to bioetanol – paliwo ekologiczne, w pełni bezpieczne, dostępne w wersji żelowej oraz płynnej. Jeśli zdecydujemy się na konsystencję żelu otrzymamy je w puszcze, którą musimy ustawić w biokominku oraz podpalić.
Z kolei biopaliwo w płynie wlewamy do zbiornika znajdującego się w biokominku i analogicznie podpalamy. Tego rodzaju paliwo jest sprzedawane w butelkach o różnej pojemności.
Ważne, byśmy kupowali produkty wyłącznie renomowanych marek. Nigdy nie decydujmy się na biopaliwo niewiadomego pochodzenia, ponieważ może stanowić poważne zagrożenie dla naszego życia oraz zdrowia. Dobrej jakości biopaliwo musi posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Jeśli produkt ma niezbyt przyjemny i dziwny zapach nie ryzykujmy, ponieważ może być niebezpieczny. Pamiętajmy, że właściwe biopaliwo daje nam wysoki płomień, pali się równomiernie, nie wydziela żadnego zapachu oraz nie dymi się.
Czy jest bezpieczne rozwiązanie w biokominkach?
Urządzenia te są w pełni bezpiecznie, podczas spalania biopaliwa towarzyszy mu para wodna, a także niewielka ilość dwutlenku węgla. By zapewnić sobie pewny sprzęt musimy zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których został wykonany.
Muszą one charakteryzować się odpornością na działanie ognia, powinny mieć także specjalną zasuwę, która pozwala nam regulować intensywność płomienia. By nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu naszej skóry z ogniem w biokominkach, znajduje się tam gruba, hartowana szyba, która skutecznie osłania palenisko.
Urządzenia nie umieszczajmy w miejscu, które znajduje się w pobliżu materiałów łatwopalnych. Pamiętajmy również by pod żadnym pozorem nie dolewać paliwa do płonącego ognia.
Komfort i elegancja biokominków
Biokominki posiadają szereg zalet:
- Przede wszystkim są bardzo estetyczne, możemy znaleźć je w przeróżnych kształtach oraz kolorach, wykonane z zupełnie odmiennych materiałów, dzięki czemu z pewnością znajdziemy ten, który będzie pasował do naszego wnętrza – są kominki posiadające dekoracyjne oprawy, wykonane ze stali nierdzewnej lub szklane, które wyglądają szczególnie efektownie i widać płomień z każdej strony.
- Możemy zdecydować się na urządzenie, które należy wbudować we wnękę ścienną, co tworzy z nią jednolitą płaszczyznę lub na biokominek mobilny – wolnostojący, który w każdej chwili możemy przenieść w inne miejsce i cieszyć się ciepłem i wyjątkowym klimatem w każdym pomieszczeniu. Istnieją również urządzenia, które możemy zawiesić na ścianie.
- Niektóre modele posiadają również zbiornik na olejek eteryczny, dzięki czemu biokominek da nam nie tylko przyjemne ciepło, ale również zafunduje aromaterapię.
- Zaawansowane urządzenia posiadają możliwość sterowania pilotem, z elektryczną zapalarką, co daje nam możliwość sterowania nim z każdego miejsca w domu.
Zaczynają się od około 200 złotych za podstawowe modele. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na nowoczesne i designerskie urządzenie musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 1500 złotych.
Urządzenie to nie powoduje żadnych czynników, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie. Ilości dwutlenku węgla, które są przez niego wydzielane porównywalne są z ilością, którą wydychamy w powietrzu.
Co więcej, biokominki nawilżają powietrze w przeciwieństwie do grzejników, które je wysuszają. Dzieje się to przez parę wodną, która wydzielana jest podczas spalania bioetanolu. Dzięki temu nie tylko korzystnie wpłyniemy na nasze zdrowie, ale również oszczędzimy sporo pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie – biokominek całą energię, która powstała podczas spalania paliwa oddaje otoczeniu. Tradycyjne kominki z kolei tracą nawet 60 procent ciepła, które wylatuje kominem.