Drewno we wnętrzu

0
1706

Mimo upływu lat i pojawiania się różnych trendów wnętrzarskich, drewno jest wciąż chętnie wybieranym materiałem i w wielu mieszkaniach stanowi znaczną część wykończenia. Przykładem zastosowania są naturalne deski podłogowe, stopnie do schodów, futryny, drzwi czy parapety.

Jako budulec wspomnianych elementów, drewno ma bardzo wiele zalet. Stanowi materiał niezbyt drogi, łatwy do pozyskania, a przy tym trwały i estetyczny. Prawie przy każdym użyciu wspomina się również ekologiczność takiego rozwiązania – wnętrza, w których użyte zostało drewno, bardzo pozytywnie kojarzą się z naturalnym otoczeniem, zielenią, swojskim klimatem.

Jeśli chodzi o np. podłogi drewniane, przez bardzo licznych użytkowników uznawane są za najlepszy z możliwych wyborów. Drewno na dłuższą metę okazuje się oczywiście mniej trwałe, niż na przykład beton, ale ma inne zalety i przy odpowiedniej konserwacji może przetrwać lata w świetnym stanie. Wśród tych zalet wymienia się między innymi to, że drewniana podłoga jest dużo cieplejsza niż betonowa i o wiele przyjemniej się po niej chodzi w chłodniejszym czasie roku. Nie wymaga pokrycia wykładziną czy dywanem, na co ma wpływ też inna zaleta – wyjątkowa estetyka. Używając jedynie lakieru czy bejcy do podłóg, można zachować jedyny w swoim rodzaju rysunek słojów typowy dla produktów z drzewa.

Wybór schodów drewnianych także spełnia oczekiwania właścicieli domów. Schody drewniane są dość łatwe do zamontowania i na tyle lekkie, że ich usunięcie w razie potrzeby nie stanowi dużego problemu. Regularna konserwacja sprawia, że drewno zachowuje estetyczny wygląd i inne właściwości przez długie lata. Schody nie wymagają stosowania pokryć ani dywanów, bo nie są ani śliskie, ani zimne i do tego pięknie się prezentują. Często bywają wyposażone w również drewniane bariery i piękne poręcze, które wpływają na końcowy efekt. Stosowanie poręczy nie jest obowiązkowe, ale np. w domu z małymi dziećmi lub osobami starszymi zapewnią zwiększone bezpieczeństwo. Dodatkowo zamontować można bramki u góry i dołu schodów, dzięki czemu małe dziecko samo nie dostanie się na schody – będzie mogło z nich skorzystać jedynie pod kontrolą rodziców.

Pewną oczywistością w starszym budownictwie są okna i drzwi drewniane – w nowszych domach często pojawiają się inne. W tym konkretnym przypadku drewno sprawdza się doskonale, zapewnia jednocześnie dobrą wentylację, właściwe zachowywanie ciepła we wnętrzu oraz cyrkulację powietrza. Jeśli chodzi o wygląd, stosuje się zarówno bejce i lakiery dla zachowania rysunku i faktury drewna, jak też farby kryjące (olejne, specjalne do drewna).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here