Małe domy kojarzą nam się chyba głównie z niewielkimi domkami letniskowymi, które – choć zapewniają komfort wakacyjnego wypoczynku, są niezbyt funkcjonalne przez resztę roku. Małe – choć nie aż tak, jak letnie – domy mają jednak sporo zalet zarówno w porównaniu z większymi budynkami, jak i mieszkaniami w zabudowie wielorodzinnej.
Projekty nowoczesnych małych domów
Małe domy często są utrzymane w bardzo nowoczesnej estetyce, ale ich nowoczesny charakter nie kończy się na wyglądzie. Ich sylwetka łączy się także z funkcjonalnością – duże przeszklenia zapewniają atrakcyjny wygląd budynku, ale przede wszystkim dobre oświetlenie wnętrza, a częsta rezygnacja ze wszelkich wystających elementów, łącznie z okapami czy rynnami upraszcza kształt, wywierając imponujące wrażenie. Przykładem projektu takiego małego domu jest MT Malutki dr-S CE, łączący klasyczną bryłę z nowoczesnym wykończeniem.
Niektóre projekty nowoczesnych, małych domów przewidują urządzenie na płaskim dachu tarasu, co pozwala wykorzystać zabudowę w całości. Taki taras świetnie wygląda, ale może też pełnić dodatkową funkcję przestrzeni do przyjmowania gości, zwłaszcza, jeżeli mamy mały ogród.
Ciekawym trendem jest wbudowywanie domów w ziemię, zwłaszcza we wzgórza – nie chodzi oczywiście o wbudowanie fundamentów, lecz – jak w przypadku DCE Z WIDOKIEM NA SŁOŃCE CE postawienie domu, którego dach wchodzi bezpośrednio we wzgórze. Dach jest pokryty trawą, może więc służyć jako taras widokowy i miejsce wypoczynku, a duże okna zapewniają cudowny widok na okolicę. Domy wbudowane w ziemię zyskują dodatkową izolację, dzięki której zimą mniej tracą ciepło, a latem – są chłodniejsze.
Projekty małych domów a energooszczędność
Małe domy siłą rzeczy są bardziej energooszczędne niż te większe – mniejsza przestrzeń to mniej energii potrzebnej do ogrzania budynku. Na tym jednak ich właściwości się nie kończą; wiele z nich zaprojektowanych jest z uwzględnieniem nowoczesnych technologii, takich jak materiały użyte do ocieplenia czy systemy odzyskiwania ciepła. Dzięki temu koszty utrzymania mogą być naprawdę niskie, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na dom pasywny – tak postawiony budynek może mieć nawet dziesięciokrotnie niższe zapotrzebowanie na energię do ogrzania.
Mały dom czy mieszkanie?
Małe domy są tańsze od dużych domów: to dość intuicyjne. Jak jednak jest z mieszkaniami?
W zależności od lokalizacji, dom może być nawet tańszy od mieszkania o podobnym (lub nawet mniejszym) metrażu. Zależy to oczywiście od wielu czynników, takich jak położenie działki/mieszkania, dostęp do komunikacji publicznej czy szkół i sklepów. Jednak cena zakupu to jedno, a drugie – to cena eksploatacji. A ta, przy dbałości na etapie projektu, potrafi być dużo tańsza w przypadku domu, niż mieszkania. Nie dość, że możemy postawić na energooszczędne rozwiązania, to jeszcze nie płacimy czynszu do administracji.
Jednak cena to nie wszystko – tym, co skłania wiele osób do wyprowadzenia się z bloku do domku jest komfort użytkowania i wytchnienie od sąsiadów – z którymi relacje nie zawsze są wzorowe. We własnym domu mamy nieporównywalnie więcej prywatności. Dlatego, jeżeli mamy w planie zakup własnego domu lub mieszkania, warto przejrzeć projekty małych domów. Omówione w artykule – i wiele innych – można znaleźć tutaj: https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Warto się z nimi zapoznać, bo nawet, gdyby żaden z nich nie pasował nam w całości, często można je dostosować – lub zamówić u architekta indywidualny projekt, inspirowany czymś, co nam się spodobało.