Systemy kanalizacji obecne w każdej współczesnej miejscowości są nieodzownym elementem naszego życia. Dzięki kanalizacjom zyskujemy dostęp do odpływu ścieków z naszego domostwa, a także kanalizacja reguluje przepływ opadów wody w danym miejscu. Cały system jest skomplikowany, wymaga regularnych kontroli funkcjonowania, aby wszystko działało sprawnie i bezawaryjnie.
Jednym z elementów systemu kanalizacyjnego są studzienki kanalizacyjne.
Co to jest studnia kanalizacyjna?
Studnia kanalizacyjna to element sieci kanalizacyjnej pozwalający na kontrolę funkcjonowania kanalizacji w danym miejscu oraz umożliwiający prowadzenie prac remontowych. Studzienki kanalizacyjne dzielimy na włazowe i niewłazowe. Włazowe studzienki kanalizacyjne są szerokie, zawierają zazwyczaj schodki i mają możliwość wejścia do środka w przypadku konieczności przeprowadzania prac renowacyjnych bądź kontroli. Studzienki kanalizacyjne stosuje się w miejscach gdzie następuje poszerzenie lub zwężenie średnicy kanału, zmiany spadu kanału lub gdzie są jego rozgałęzienia. Dzięki temu zyskuje się dostęp do wszystkich ważnych miejsc sieci kanalizacyjnej. Istnieją również studzienki kanalizacyjne niewłazowe. Studnia kanalizacyjna niewłazowa jest mniejsza i stosowana jest głównie na przyłączach. Można na niej prowadzić prace konserwacyjne z poziomu grunt za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych maszyn.
Studzienki kanalizacyjne mogą być zbudowane z różnych materiałów – betonowe, z tworzyw sztucznych, kamionki i innych. Rodzaj materiału, wielkość oraz kształt musi być zawsze dopasowany do indywidualnych cech kanalizacji w danym miejscu a także do specyfiki gruntu w danym miejscu. Na przykład studnia kanalizacyjna w miejscach występowania szkód górniczych musi być dostosowana do ruchomości terenu w danym miejscu i spełniać specjalne wymogi.
Na rynku obecnych jest wiele firm produkujących studzienki kanalizacyjne i są one różnej jakości. Warto zawsze wybierać te dobre, na przykład studnie kanalizacyjne marki Elplast Plus.