Piekarnik to urządzenie, które pojawia się niemal w każdej kuchni. Za jego pomocą stworzymy przepyszny obiad, upieczemy ciasto czy chleb. W nowoczesnych pomieszczeniach coraz częściej stawiamy na piekarnik do zabudowy, który możemy dostosować do aranżacji całego wnętrza. Jak wybrać odpowiedni model? O czym trzeba pamiętać przed jego kupnem? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w poniższym artykule.
Piekarnik do zabudowy – najważniejsze kwestie
Wśród najważniejszych kwestii, które będziemy brać pod uwagę, na samym początku będą oczywiście wymiary urządzenia oraz jego pojemność. W większości przypadków wymiary są uzależnione od ilości dostępnej przestrzeni w kuchni. Często już z wyprzedzeniem planujemy odpowiednie miejsce dla sprzętów, takich jak płyta grzewcza czy piekarnik. Najczęściej piekarnik do zabudowy montowany jest pod blatem lub w kolumnie mebli. Ta druga opcja eliminuje konieczność schylania się, co czyni ją bardzo wygodnym rozwiązaniem.
Jeśli chodzi o pojemność, piekarniki najczęściej mają od 30 litrów aż do nawet 76 litrów. Pojemność powinna być jednak uzależniona od naszego zapotrzebowania oraz wielkości rodziny. W największych modelach będziemy mogli przygotować nawet kilka potraw naraz.
Warto również sprawdzić wyposażenie piekarników. Współcześnie już standardem są prowadnice teleskopowe, które ułatwiają wkładanie i wyjmowanie potraw z piekarnika.
Ostatnią istotną kwestią jest klasa efektywności energetycznej. Obecnie najwyższa wśród tych urządzeń jest A++. Im wyższa, tym oczywiście zużycie energii będzie niższe. Jeśli często korzystamy z piekarnika, będzie to bardzo istotny parametr.
Jakie technologie oferują nowoczesne urządzenia? Czy warto wybrać piekarnik Dual Cook?
Dzisiejsze piekarniki oferują nam dużo więcej różnych funkcji niż jeszcze kilka lat temu. Jednym z ciekawszych urządzeń jest piekarnik Samsung Dual Cook. Modele z tej serii podzielone są na dwie oddzielne strefy pieczenia dzięki umieszczeniu pośrodku komory specjalnego separatora. Umożliwia to przygotowanie jednocześnie dwóch dań o przy użyciu różnych temperatur i trybów pieczenia, bez przenikania zapachów. Jest to nie tylko oszczędność czasu, ale i energii.
Nowoczesne modele marki Samsung bardzo często posiadają funkcję Natural Steam, która wspomaga proces pieczenia przy użyciu pary wodnej. Soczyste i zdrowe potrawy są więc w zasięgu naszych rąk.
Ciekawym rozwiązaniem jest też Air Fry. Jest to dedykowany tryb pieczenia, bazujący na obiegu gorącego powietrza i specjalnej tacy, które sprawiają, że dania są chrupiące i zarumienione na zewnątrz, a soczyste w środku – i to bez użycia ogromnych ilości oleju jak we frytkownicy.
Jeśli mamy już dość czyszczenia urządzenia z przypalonego tłuszczu, piekarnik Samsung Dual Cook może rozwiązać nasz problem. W modelach z tej serii zastosowano trzy rodzaje czyszczenia – katalityczne, parowe lub pyrolityczne. To pierwsze polega na zastosowaniu katalitycznej wkładki, która pochłania tłuszcz i powyżej 200 stopni wypala zabrudzenia na swojej powierzchni. Pyroliza to z kolei specjalny program, rozgrzewający piekarnik Dual Cook aż do 500 stopni Celsjusza. Tłuszcz i zabrudzenia zostają wypalone, a do nas należy tylko wytarcie pozostałego pyłu.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska