Posiadanie swojego własnego zielnego ogródka stało się ostatnimi czasy bardzo popularną praktyką, nie tylko wśród osób zajmujących się regularnie swoim ogrodem, ale także wśród tych, którzy owego ogrodu nie posiadają. Zainteresowanie wszelkim zastosowaniem ziół wzrosło ostatnio ze względu na rozpowszechnienie się medycyny, a także kosmetyki naturalnej, która bazuje na składnikach pochodzenia naturalnego.
Zatem coraz częściej można się obecnie spotkać z praktyką sadzenia i hodowania własnych ziół, nie tylko w ogródkach, ale także w doniczkach na parapecie czy na balkonie.
Domowe zastosowanie ziół. Dlaczego warto zacząć zająć się domową mini-hodowlą?
Zioła są nieodłącznym elementem właściwie każdej czynności domowej – zaczynając od zastosowania w kuchni, przez kosmetykę, właściwości lecznice czy nawet estetykę. Rezygnacja z suszonych ziół na rzecz własnych, świeżych wydaje się być bardzo uzasadniona ze względu na właściwości jakie posiadają zdrowe, odpowiednio pielęgnowane zioła w doniczkach.
Ze strony zastosowania medycznego jednak tabletki, w których oferowana jest pewna zawartość ziół posiadają także mnóstwo substancji przetworzonych, które pomimo odpowiedniego działania, mają także działanie negatywne na nasz organizm. Poza tym, własna hodowla ziół jest po prostu nieco tańszym rozwiązaniem, a zapach jaki roznosi się przy hodowaniu bazylii, majeranku czy mięty nie pozostawia wiele wątpliwości.
Zastosowanie doniczek do ziół. Jakie powinny być odpowiednie warunki do uprawy ziół? Zioła nie są tymi rodzajami roślin, które wymagają bardzo skomplikowanej pielęgnacji. Większość z nich musi być po prostu regularnie podlewana. Zioła takie jak szczypiorek, majeranek, bazylia, tymianek, szałwia, rozmaryn czy lawenda oraz wiele innych rośnie w doniczkach do ziół o średnicy 20 cm i głębokości od 15 do 20 cm.
Do uprawy ziół można stosować także stosować doniczki do ziół wykonane z różnych tworzyw, takich jak tworzywa sztuczne, drewno, ceramika czy wiklina. Jednak donice te powinny być odporne na stały kontakt z wodą. Muszą posiadać otwór o średnicy co najmniej 1 cm w dnie donicy lub w ściankach bocznych donicy, ale także bliżej dna. Na ich spodzie najlepiej będzie ułożyć drenaż w postaci kilkucentymetrowej warstwy żwiru, keramzytu lub drobno potłuczonych fragmentów innych donic, najlepiej ceramicznych. Następnie należy zasypać tyle żyznego podłoża, aby sięgało ono na wysokość około 5 cm poniżej górnego brzegu. Dzięki temu w czasie podlewania ziół woda nie będzie wylewała się przez krawędzie, a zaoszczędzone miejsce pozwoli, po posadzeniu rośliny, na ułożenie warstwy kory, która przyczynia się do ograniczenia parowania wody.
Jakie rośliny najlepiej wybrać do uprawy w doniczkach do ziół?
Oczywiście takie, jakie tylko chcecie! Polecamy jednak uprawę tymianku oraz bazylii. Uprawa tymianku pospolitego w doniczce do ziół przyczynia się do powstania specyficznego zapachu, który wypełnia swoim aromatem całe pomieszczenie. Tymianek wykorzystywany jest w medycynie w leczeniu górnych dróg oddechowych, a także w kulinariach jako przyprawa do mięsnych dań. Bazylia natomiast pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego i nerwowego. Należy do grupy roślin jednorocznych.