W jaki sposób zaprojektować ogród, aby był funkcjonalny i atrakcyjny?

0
3341
W jaki sposób zaprojektować ogród, aby był funkcjonalny i atrakcyjny?

Posiadanie własnego ogrodu jest jednym z głównych elementów, które kierują osobami decydującymi się na zakup domu, a nie mieszkania w bloku.

Ogród daje możliwość ciekawego spędzania czasu i integracji z naturą. Możemy zaplanować w nim miejsce rekreacji, grill, warzywnik. Dobrze zaprojektowany ogród będzie w stanie zaspokoić potrzeby najbardziej wymagającego miłośnika wypoczynku na świeżym powietrzu. W aranżacji ogrodu może nam pomóc architekt krajobrazu, jednak skorzystanie z jego oferty wiąże się z dodatkowymi kosztami finansowymi, a jak wiadomo podczas budowy czy remontu domu liczy się każdy grosz, dlatego doradzamy w jaki sposób zaprojektować ogród, aby wyglądał jakby został stworzony przez profesjonalistę.

Aby dobrze wykonać ogród, musimy mieć gotowy plan działania – czyli projekt ogrodu. Jest to szkic naszych planowanych działań na określonym terenie, który uwzględnia nasadzenia roślinne, nawierzchnie, małą architekturę i ich wzajemne powiązania.

Na początek przedstawiamy kilka zasad, jakimi należy się kierować w tworzeniu projektu ogrodu.

  1. Mniej znaczy więcej – czyli ograniczamy ilość projektowanych roślin, nawierzchni, kolorów. Staramy się bazować na jednej gamie kolorystycznej, pod którą dostosowujemy te elementy. Ogród uporządkowany, stonowany wprowadza do otoczenia atmosferę spokoju i pozwala nam wypocząć, natomiast ogród w którym panuje chaos, nieporządek będzie ciągle wymagała od nas uwagi. Duża ilość gatunków roślinnych będzie trudna w pielęgnacji, każda roślina ma swoje wymagania co do warunków siedliskowych, nawożenia. Jeżeli nasz ogród będzie przypominał kolekcję botaniczną, będziemy w nim cały czas pracować, gdyż tyle pracy sobie zaplanowaliśmy. Jeżeli zdecydujemy się wykorzystać tylko kilka, najlepiej sprawdzonych gatunków roślin, to możemy z ich pomocą zaaranżować cały ogród, projektując zróżnicowane kompozycje roślinne, ale z roślin powtarzających się w całym ogrodzie. W ten sposób stworzymy projekt spójny, spokojny i funkcjonalny, ale z pewnością także bardzo atrakcyjny.
  2. Ogród jest przedłużeniem domu, jego spójną kontynuacją – o czym bardzo często zapominamy. Styl projektowanego ogrodu musi być stylem jednakowym ze stylem domu przy jakim się znajduje, wnętrza ogrodowe są przedłużeniem wnętrz domowych. Bardzo często nie potrafimy być na tyle konsekwentni, aby kupować przedmioty – meble ogrodowe, dodatki, czy nawet rośliny – zaprojektowane tylko w jednym stylu. Dajemy się skusić ofertom promocyjnym, niższym cenom lub ulegamy chwilowej fascynacji jakimś przedmiotem. Dokonujemy zakupów spontanicznie i niestety styl naszego ogrodu zostaje zachwiany. Musimy pamiętać, że meble ogrodowe, architektura ogrodowa, dodatki i rośliny maja PODKREŚLAĆ zaprojektowany styl ,tak aby była to czytelna informacja na osób odwiedzających nasz ogród.

Od czego rozpoczynamy tworzenie projektu…

Musimy podzielić sobie ogród na strefy, które będą spełniały różne funkcje. Strefy te łączymy między sobą funkcjonalnymi szlakami komunikacyjnymi. Następnie, gdy już zlokalizujemy te strefy w ogrodzie, możemy zacząć zastanawiać się nad ich aranżacją, dokonując wyboru małej architektury i roślin.

W ogrodzie najczęściej łączymy trzy strefy :

  • strefa wypoczynkowa
  • strefa reprezentacyjna
  • strefa gospodarcza.

Strefa wypoczynkowa to przestrzeń przeznaczona do wypoczynku, aby jednak zapewniała ona ciekawe możliwości spędzenia wolnego czasu dla wszystkich domowników musimy z nimi uzgodnić, co będzie zawierała. W strefie tej możemy zlokalizować kilka przestrzeni, które razem utworzą jedną całość. W zależności od potrzeb możemy stworzyć strefę wypoczynku biernego – czyli taras z wygodną kanapą, miejsce doczytania książek, leżakowania, spotkań z przyjaciółmi przy kawie. Mamy także możliwość aranżacji przestrzeni wypoczynku aktywnego – tutaj zaplanujemy plac zabaw dla dzieci, boisko do gry, basen, miejsce na grilla. Ważne jest aby elementy tej strefy nie przeszkadzały sobie wzajemnie, czyli np. plac zabaw lokalizujemy w takiej odległości od tarasu, aby nie przeszkadzał nam hałas docierający stamtąd, ale abyśmy mogli swobodnie obserwować poczynania dzieci tam się bawiących.  Czasami warto jest osłonić tę strefę od wścibskiego wzroku, dlatego możemy zaplanować ja za domem, w miejscu położonym dalej od ruchliwej ulicy lub po prostu osłonić żywopłotem. Wszystko po to, aby zapewnić sobie poczucie komfortu i prywatności.

Strefa reprezentacyjna może zostać określona mianem wizytówki domu, dlatego że jest zlokalizowana najczęściej przed wejściem. Mamy tutaj możliwość zaprezentowania w jaki sposób jest zagospodarowany cały dom i dalsza część ogrodu, jaki styl tam panuje, jakie kolory lubimy, jakie rośliny wybraliśmy. Powinniśmy postarać się aby było to miejsce szczególnie zadbane i wypielęgnowane, gdyż tak jak do dalszej części ogrodu czy domu zaprosimy tylko wybranych, tak część reprezentacyjną będą podziwiać wszyscy goście, nawet ci nieproszeni i na postawie tego co zobaczą, często zostaniemy ocenieni.

Trzecia strefa to tak zwane zaplecze gospodarcze, czyli miejsce służące lokalizacji niezbędnych w każdym ogrodzie rzeczy,takich jako kompostownik, warzywnik, linki na pranie, miejsce na ustawienie śmietników, garaż : https://ogrodolandia.pl/garaze . Nie jest to zbyt atrakcyjna przestrzeń , dlatego lokalizujemy ją na uboczu, w miejscu osłoniętym i niekolizyjnym ,ale w taki sposób, aby była funkcjonalna( np. aby nie trzeba było ciągać śmietników przez cały ogród, aż do bramy…)

Wybieramy rośliny…

Gdy mamy już gotowy plan zagospodarowania ogrodu, możemy przystąpić do wyboru odpowiednich gatunków roślinnych do ich aranżacji. Decydując się na rośliny, musimy poznać najpierw jakie warunki siedliskowe panują w naszym ogrodzie – jaki typ gleby mamy, jakie to stanowiska, słoneczne czy bardziej cieniste, podmokłe czy suche… tylko prawidłowy dobór roślin do warunków siedliskowych gwarantuje, że urosną zdrowe i będą atrakcyjnie wyglądać.

Dokonując sadzenia roślin pamiętajmy, aby rośliny sadzić grupami, tworząc rabaty. Unikamy pojedynczych drzew i krzewów na trawniku. Po pierwsze nie jest to funkcjonalne – bardzo źle się kosi trawę, dba o nawożenie, plewi. Po drugie nie wygląda to dobrze, ani profesjonalnie.

 

Przestrzegając tych kilku zasad, una nam się stworzyć miejsce atrakcyjne i funkcjonalne, które będzie naszą dumą i wizytówką naszego domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here