Zadbanie o dobry stan techniczny wodomierza gwarantuje, że otrzymujemy precyzyjny wynik pomiaru. Choć w teorii wszyscy wiemy, że wodomierze mają ograniczoną żywotność, zdarza się, że zapominamy o regularnym ich wymienianiu. Jest to szczególnie ważne, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że niektóre części wodomierza mogą bardzo szybko się zużywać lub ulegać uszkodzeniom, co oczywiście ma wpływ na pracę wodomierzy i fałszowanie pomiarów.
Podstawowe informacje o wodomierzach
Najpopularniejszy typ to wodomierze mechaniczne, które gwarantują bardzo dobrą jakość w stosunku do ceny. Składają się z wirnika wprawianego w ruch obrotowy przez płynącą wodę. Liczydło natomiast pokazuje wskazanie do odczytu. Ze względu na sposób w jaki ruch wirnika jest przekazywany, określa się dwa typu wodomierzy: wodomierze mokrobieżne i wodomierze suchobieżne. W wodomierzu suchobieżnym znajdują się magnesy, których praca może zostać zakłócona. Ich zaletą może być natomiast odporność na zanieczyszczenia nanoszone przez wodę. Natomiast wodomierze mokrobieżne charakteryzują się całkowitą obojętnością magnetyczną, natomiast narażone są na zanieczyszczenia nanoszone przez wodę, zamulenia oraz czynniki korozyjne.
Na co pozwalają wodomierze elektroniczne?
Podstawowym zadaniem tego rodzaju wodomierzy jest kontrolowanie czy zużycie wody na rachunku jest zgodne ze stanem licznika w danym dniu. Założenie wodomierza elektronicznego pozwala na określenie w dokładny sposób, ile wody zużyto a tym samym każdy lokator może płacić za siebie i nie ponosi kosztów związanych ze zużywaniem wody przez sąsiadów. Dodatkowo oszczędność czasu, na jaką pozwalają wodomierze radiowe jest doceniana przez wiele osób, gdyż dzięki nim nie trzeba czekać na osobę, która odczyta stan licznika.
Radiowy system zdalnego odczytu bazuje na wskazaniach wodomierza, który jest wyposażony w element impulsujący. Zazwyczaj stosowane są w domkach letniskowych czy terenach zakładów pracy, ale coraz częściej pojawiają się również w mieszkaniach prywatnych.
Czy samodzielna wymiana wodomierza jest możliwa?
Rozwój technologiczny sprawia, że na rynku dostępne są przeróżne wodomierze, które mają szanse spełnić wszystkie oczekiwania. Należy określić parametry dotyczące warunków eksploatacji, sposobu dokonywania pomiaru, warunków montażu oraz scharakteryzować instalację wodną. Wówczas znalezienie idealnego wodomierza będzie możliwe. Należy również zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym zainstalujemy wodomierz. Wodomierze instaluje się przede wszystkim w piwnicach lub na parterze. Jeżeli piwnicy nie ma, możliwe jest zainstalowanie wodomierza w studzience podłogowej bądź w studzience położonej poza budynkiem.
Kluczowym jest, aby nigdy nie instalować wodomierza w ten sposób, aby tarcza zegarowa była skierowana do dołu. Od strony doprowadzającej wodę do głównego wodomierza budynku powinna płynąć woda wodociągowa, natomiast przewody po obu stronach muszą leżeć w linii prostej względem siebie. Pierwsze uruchomienie przebiegnie prawidłowo tylko wówczas, gdy montaż zostanie całkowicie zakończony. Wodę należy doprowadzać powoli, przy otwartych odpowietrznikach, dzięki czemu unikniemy uszkodzenia wodomierza.
Istotnym jest, aby pamiętać, że według przepisów prawnych dotyczących przyrządów pomiarowych, wodomierze podlegają kontroli metrologicznej polegającej na legalizacji co pięć lat, co oznacza, że po upływie tego czasu należy wodomierz wymienić. Z tego też powodu dużą popularnością nadal cieszą się wodomierze mechaniczne, gdyż gwarantują dobrą jakość w stosunku do ceny.