Co warto wiedzieć o śnie?

0
880
Co warto wiedzieć o śnie

Sen spełnia bardzo ważną funkcję w życiu człowieka. W jego trakcie następuje regeneracja uszkodzonych komórek, a także wydzielane są hormony, między innymi odpowiedzialne za wzrost lub rośnięcie włosów. Jest to moment, w którym nasz mózg najlepiej zapamiętuje przyswojone informacje, wprowadzając je do pamięci długotrwałej. Dzięki odpowiedniej dawce snu możemy także zmniejszyć szansę na wystąpienie nowotworów. Te wszystkie powody sprawiają, że higiena snu jest niezwykle ważna.

Sen w życiu człowieka

Dorosły człowiek potrzebuje od czterech do jedenastu godzin snu. Zależy to w dużej mierze od wieku i płci, ale również od predyspozycji danego organizmu. Jak już zostało wspomniane, w czasie snu zachodzi wiele ważnych procesów i przemian.

Przede wszystkim zachodzą procesy, które mają za zadanie zregenerować nasze komórki. Między innymi dlatego jest tak ważny w stanach chorobowych, osłabienia czy nawet po intensywnym treningu. Co więcej, podczas spania organizm odpoczywa i wycisza się, co przekłada się na lepszą pamięć, koncentrację czy zdolność nauki. W przypadku dzieci wydzielany jest hormon wzrostu – somatotropina, która odpowiada za ich prawidłowy rozwój. Ten sam hormon u ludzi dojrzałych odpowiada za regenerację uszkodzonych kości, chrząstek, ścięgien i stawów. Należy pamiętać, że jego jest on uwalniany do organizmu praktycznie wyłącznie podczas snu, dlatego tak ważne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych jest przesypianie odpowiedniej liczby godzin bez wybudzeń, wynikających między innymi z niewygody.

Regulacja okresu snu i czuwania

Biorąc pod uwagę fakt, że tylko określone pory nocy pozwalają na odpowiednią regenerację i działanie somatotropiny, powinniśmy uregulować czas, w którym kładziemy się spać. Nie powinno być to później niż o 22:00, kiedy zgodnie z naszym zegarem biologicznym zaczyna pojawiać się największe stężenie tego hormonu.

Co więcej, kiedy uregulujemy pory zasypiania i wstawania, nasz organizm będzie budził się rześki i pełen energii, by z łatwością podejmować kolejne wyzwania, czekające na nas za dnia. Warto także pozbyć się nawyku spania w ciągu dnia, bo może to doprowadzić do ponownego rozregulowania wewnętrznego zegara.

Odpowiednia sypialnia

Oprócz ustalonych pór snu, bardzo ważna jest kwestia otoczenia, w jakim zasypiamy. Przede wszystkim w sypialni musi być ciemno. Światło jest bowiem bardzo mocnym bodźcem, który powoduje, że zmniejsza się poziom melatoniny, która odpowiada za sen. Im jednak ciemniej, tym jej więcej, a odpoczynek głębszy i lepszy.

Konieczne jest więc wyłączenie wszystkie źródła światła, w tym także jaskrawych diod od telewizora czy innych urządzeń elektronicznych, które mogą zakłócać sen. Przed snem nie powinniśmy także spoglądać w ekrany smartfonów, bo ich niebieskie światło może potęgować stan czujności.

Z kolei osoby, które mieszkają w miastach i widzą z okien światła w innych domach lub blask latarni i przejeżdżających aut, powinny postarać się o jak najlepsze ich zasłonięcie. Świetnym pomysłem może być zakup rolet lub wręcz rolokaset, które zagwarantują pełne zaciemnienie pomieszczenia.

Dobrze dobrane łóżko

Myśląc o higienie snu, nie powinniśmy pomijać także kwestii łóżka. Jeżeli jest niewygodne, z pewnością nie zapewni nam odpowiednich warunków do regeneracji. Może sprawić, że obudzimy się z bólami głowy, karku i pleców, a w dodatku bardzo niewyspani.

Dlatego, jeżeli towarzyszą nam problemy z wypoczynkiem, powinniśmy rozważyć zakup łóżka z materacem, który nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy i musi dobrze dopasowywać się do naturalnych krzywizn ciała. Dzięki temu zagwarantuje spokojny, długi i niezakłócony niczym sen.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here