Jak zadbać o nawodnienie małej działki i w jaki system zainwestować?

0
983

W przypadku małej działki również należy zadbać o odpowiedni system nawadniania. W końcu trawa i rośliny potrzebują wody do życia, a nie zawsze opady są wystarczająco częste, aby korzenie nie ulegały przesuszeniu. W Polsce stan suszy występuje coraz częściej, a sadząc rośliny trzeba dbać o ich odpowiednie nawodnienie, aby rozwijające się korzenie mogły się rozrosnąć, a trawnik czy krzewy nie zmarniały. Jak zatem zadbać o nawodnienie małej działki. W jaki system zainwestować?

Systemy automatyczne musisz zapewnić na etapie planowania ogrodu

Jeśli ogród nie jest jeszcze wykonany, to można pokusić się o systemy automatycznego zraszania. Zraszacze wynurzalne albo nawierzchniowe połączone z wydajną instalacją wodno-kanalizacyjną i sterowane za pomocą panelu znajdującego się w domu to technologia XXI wieku. Można zaprogramować dokładną porę zraszania. Ponadto zraszacze mogą uruchamiać się także wtedy gdy wilgotność jest niska na podstawie odpowiednich czujników. Jednak czy taki system opłaca się inwestować na małej działce? Wydaje się to zbędny wydatek, chyba, że naprawdę często się wyjeżdża i trzeba wynajmować kogoś do pielęgnacji ogrodu. Jednak bądźmy szczerzy, raczej jest to rzadkość. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz postawić na największą wygodę, to musisz sprawdzić czy ciśnienie wody w instalacji zapewni efektywne działanie zraszaczy. Może się okazać, że potrzebna będzie mocna pompa hydroforowa, a właściwie taka która jest wydajna. W tym przypadku zbiornik gromadzący wodę nie musi być duży, wszak przestrzeń do podlewania jest niewielka. Oczywiście na montaż urządzenia trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, bo dość mocno hałasuje. Niemniej jednak na pewno w przypadku problemów z ciśnieniem wody opłaca się je stosować. Pompy hydroforowe można montować także poza domem, w betonowych zbiornikach. Trzeba jednak tutaj zapewnić szczelność, a także pamiętać o czyszczeniu hydroforowni. Niestety w przypadku hydroforu umieszczonego w takim miejscu może dojść do zalania wodami opadowymi, a to spowoduje uszkodzenie silnika, jeśli jego klasa wodoszczelności jest niższa niż IP68.

System półautomatyczny, czyli zraszacze ustawiane na działce i podłączane do węża

Kolejny system na potrzeby rozróżnienia od innych nazwiemy półautomatycznym. Mowa tutaj o zraszaczach ustawianych na gruncie, do których podłącza się węża ogrodowego. Mogą podlewać określoną część działki, gdyż mają ograniczony zasięg i najczęściej trzeba je po prostu przesuwać. Tutaj jest ryzyko, że pewne fragmenty ogrodu będą zbyt suche, a inne zbyt mocno nawodnione. Rozwiązaniem, które zapewnia większy zasięg takich zraszaczy jest zraszacz obrotowy, dzięki któremu podlewa się szybciej i efektywniej. W tym przypadku problemem może być obniżone ciśnienie wody po podłączeniu węża. Ten problemy także może rozwiązać mocna pompa hydroforowa. Specjaliści mogą doradzić jaka moc będzie odpowiednia w danej sytuacji, aby zapewnić odpowiednie nie za niskie, ale też nie za wysokie ciśnienie. Bo to ostatnie może doprowadzić do rozszczelnienia węża.

Systemy kroplujące najlepsze na rabaty

Innym sposobem podlewania małej działki mogą być systemy kroplujące. One sprawdzają się najlepiej na rabatach, gdzie potrzeba takiego systemu, by np. woda nie trafiała na liście i kwiaty, co mogłoby spowodować rozwój chorób grzybowych. Węże rozłożone na ziemi i wyposażone w mikrootwory stopniowo uwalniają wodę. Jest to tzw. efekt pocenia się węża. Świetnie sprawdza się do podlewania rabat, ale i grządek, jeśli na małej działce jest ogródek warzywny.

Ręczne podlewanie wężem, które możesz sobie ułatwić

Na koniec zostawiliśmy to co najpowszechniejsze, a więc ręczne podlewanie działki z użyciem węża ogrodowego. Jego rozwijanie i ciągnięcie za sobą może być problematyczne, a do tego dochodzi jeszcze zwijanie się węża, co utrudnia przepływ wody. Tak jednak nie musi być, wystarczy zdecydować się na wózek do węża ogrodowego z bębnem, dzięki któremu jego zwijanie i odwijanie jest proste, a podlewanie nie wymaga tyle wysiłku.

W zależności od tego, jakim budżetem dysponujesz, możesz wybrać odpowiedni system nawadniania twojej niedużej działki. Musi być on uzależniony od tego czy masz czas na samodzielne nawadnianie ogrodu, czy chociażby podłączanie odpowiedniego sprzętu. Istotne znaczenie ma również ciśnienie wody w instalacji, bo przy zbyt niskim pomoże mocna pompa hydroforowa. Warto stawiać na nowoczesne i sprawdzone rozwiązania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here