Kocioł na pellet – jak palić ekologicznie?

0
935

Ekologia liczy się w naszym życiu codziennym. Ma wpływ także na wybór paliwa opałowego. To czym grzejemy przekłada się na jakość powietrza, którym oddychamy. Wiele polskich rodzina wybrało kotły na pellet – który jest tanim, naturalnym i ekologicznym paliwem. Nie szkodzi powietrzu oraz powstaje z biomasy. Poniżej dowiesz się – jak wybrać ekologiczny kocioł na pellet, który będzie również skuteczny w wytwarzaniu ciepła.

Spalanie pelletu – przyjazne dla domu i środowiska

Pellet to najlepsza alternatywa względem paliw węglowych na polskim rynku. Pellet powstaje z naturalnych odpadków tzw. biomasy – różnych ścinek drewna, kawałków drzew, gałęzi, łupin, słomy, pestek, nasion i innych palnych odpadów. W składzie pelletu nie ma i nie powinno być lepiszczy, chemikaliów, dodatków klejących. Zapach tego paliwa odpowiada składnikom, z których powstał. Powinien uwalniać aromat drzewny wymieszany z innymi naturalnymi zapachami.

Wybór biomasy drzewnej jest ekologiczny także z innych powodów. Pozwala na przetworzenie odpadków, które i tak powstają z materiałów odnawialnych.

Kocioł przyjazny środowisku – kocioł przyjazny domownikom

Kotły do spalania pelletu pozwalają zmniejszyć ilość zanieczyszczeń emitowanych co roku do atmosfery. Najwyższe wymagania spełniają kotły zaliczane do klasy 5. Ich emisja jest na najniższym poziomie, przy jednoczesnym optymalnym działaniu grzewczym.

Duża wydajność jest możliwa dzięki automatyzacji spalania. Kotły pracują za nas – bez zbędnego dorzucania paliwa. Wystarczy uzupełniać zbiornik co kilka dni, ale samym odmierzaniem porcji i ich przemieszczeniem na palnik zajmie się kocioł. Musimy jeszcze ustawić działanie programatora dopasowując do tego ile energii cieplnej potrzebujemy i po wszystkim. Kocioł zrobi resztę za nas.

W wielu kotłach zautomatyzowane jest także czyszczenie przewodów rurowych, palnika lub wymiennika. Ponadto sam start palnika przebiega automatycznie, a jego dalsza praca jest nadzorowana przez fotokomórki.

Kotły nowoczesne – czyli wydajne

Nowoczesne kotły mogą być wyposażone w technologię działającą w wysokim stopniu wydajnie. Dzięki precyzyjnej regulacji palnika możemy zoptymalizować ilość uzyskiwanej energii, a tym samym – zmniejszyć zużycie pelletu. To świetny sposób na oszczędności w naszych regularnych wydatkach.

Warto też wybierać modele kotłów na pellet, które pozwalają na spalanie innych materiałów z biomasy. Niektóre modele nadają się do spalania także owsa, ścinek drewnianych lub drewna opałowego. Dla osób dysponujących dostępem do takich materiałów jest to duże ułatwienie. Rzadziej stosowane, choć również dostępne, są kotły na pellet jak i ekogroszek, o bardziej uniwersalnym palenisku i mechanizmie spalania.

Osoby wymagające powinny też upewnić się co do pojemności pojemnika na paliwo i prędkości zużycia paliwa (mierzonego litrami na godzinę). Sprawność nominalna wynosząca ponad 90% świadczy, że kocioł jest wysokiej klasy. Udzielana na nie gwarancja trwa nawet 7 lat i obejmuje m.in. szczelność kotła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here