Współcześni inwestorzy coraz częściej decydują się na projekty domów z poddaszem. Jest to wysoce funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdza się także na niewielkich działkach. Pozwala także osiągnąć ciekawe efekty aranżacyjne w pomieszczeniach. Co warto wiedzieć o domach z poddaszem?
Dlaczego warto budować dom z poddaszem do adaptacji?
W porównaniu do ostatnich dziesięcioleci, zdecydowanie mniej inwestorów decyduje się na domy piętrowe. Odejście od trendu domów wielopokoleniowych poskutkowało rosnącą popularnością domów parterowych, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku, gdy mieszkańcami domu są małe dzieci lub seniorzy.
Realizacja domu parterowego jest zwykle bardziej opłacalna pod względem ekonomicznym oraz wykonawczym. Niedogodnością jest jednak pomniejszona powierzchnia, która może okazać się niewystarczająca w przypadku inwestorów posiadających małe lub wąskie działki.
W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest poddasze do adaptacji. Jest to rozwiązanie, które godzi ze sobą potrzeby osób pragnących zarówno zgrabnego i taniego w eksploatacji domu parterowego, jak i marzących o dużej ilości miejsca do zagospodarowania. Dom z poddaszem użytkowym stanowi złoty środek, który dobrze wygląda, a jednocześnie zapewnia bardzo wysoką funkcjonalność w codziennym użytkowaniu.
Jakie okoliczności sprzyjają domom parterowym z poddaszem?
Dom parterowy z poddaszem to rozwiązanie, po które sięgają inwestorzy posiadający małe, niekształtne lub wąskie parcele. Obecnie takich działek jest najwięcej, a projekty domów z poddaszem użytkowym pozwala zbudować dom w dogodnej lokalizacji, który będzie mógł jednocześnie zaspokoić wszystkie potrzeby jego mieszkańców.
Domy z poddaszem do późniejszej adaptacji są także bezpieczną alternatywą dla osób, które w bliższej lub dalszej przyszłości przewidują zmiany w kwestii ilości mieszkańców domu lub aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Przestrzeń na poddaszu nie musi być urządzana od razu. Dopiero kiedy pojawi się realna potrzeba – nowi członkowie rodziny, potrzeba zaadaptowania tej przestrzeni na biuro lub gabinet – można zdecydować się na wykończenie tej części domu.
W jaki sposób urządzić poddasze użytkowe w domu?
Poddasze użytkowe może być wykorzystane jako osobna, nieco bardziej prywatna strefa domu. Użytkowy, ogólnodostępny dół sprzyja spotkaniom towarzyskim, a odosobniona góra pomaga się wyciszyć i odpocząć. Najczęstszym przeznaczeniem poddaszy użytkowych oprócz sypialni są: pokoje dziecięce, biblioteczka, gabinet, domowa siłownia lub strefa relaksu.
Poddasze użytkowe może wydawać się aranżacyjnym wyzwaniem. Nowoczesna architektura udowadnia jednak, że to, co może wydawać się trudnością (skosy oraz słupy) w rzeczywistości mogą posłużyć jako element dekoracyjny. Dobrze zaprojektowany dom z poddaszem pozwala uzyskać funkcjonalną i modną przestrzeń, w której każdy z mieszkańców będzie chętnie spędzał czas.
Zastosowanie odpowiednich kolorów, meble na wymiar oraz sprytne rozwiązania pomagają wydobyć z pozornie trudnego pomieszczenia przytulne i wysoce użytkowe wnętrze.
Czy opłaca się budować dom z poddaszem?
Dom z poddaszem użytkowym wymaga solidnego dachu. Najbardziej popularną opcją są dachy dwuspadowe, które nie odbierają zbyt dużej ilości przestrzeni użytkowej w pomieszczeniach na poddaszu. Należy też przemyśleć jego ocieplenie, ale także aspekt takie jak bezpieczne schody, instalacje elektryczne i ogrzewanie na poddaszu oraz montaż podłogi. Finalnie koszty uzależnione są zawsze od zastosowanych rozwiązań, ceny projektu oraz wybranych materiałów budowlanych. Decydując się na pomoc biura projektowego można jednak liczyć na kosztorys, który pomoże przygotować budżet potrzebny do realizacji wymarzonego projektu.
Projekty domów z poddaszem użytkowym są częstym wyborem inwestorów, ponieważ oferują duże możliwości w kwestii funkcjonalności i adaptacji. Poddasze do późniejszej adaptacji to także odpowiednie rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy przewidują zmiany w ilości osób zamieszkujących dom lub w sposobie jego użytkowania.